Areda Survey “Kurban Bayramı Tatil Planlarını” Sordu Arada Çıkan Büyük Fark Araştırma Şirketini Bile Şaşırttı

Evde Bayram Geçirme: Katılımcıların yüzde 71,4’ü Kurban Bayramı’nı evde geçireceğini belirtti.

Aile/Akraba Ziyareti: Yüzde 24,3’ü aile veya akraba ziyaretine gitmeyi planlıyor.

Tatil Planları: Yüzde 4,2’si tatile gitmeyi planlıyor; bu oran içerisinde yurt içi tatil planı yapanlar yüzde 2,4, yurt dışı tatil planı yapanlar ise yüzde 1,8.

Cinsiyet Dağılımı

Kadınlar: Yüzde 75,7’si bayramı evde geçireceğini belirtirken, yüzde 20,1’i aile veya akraba ziyaretine gideceğini ifade etti. Tatil planı yapan kadınların yüzde 3’ü yurt dışı, yüzde 1,2’si ise yurt içi tatili tercih ediyor.

Erkekler: Yüzde 67’si bayramı evde karşılayacağını, yüzde 28,7’si ise aile veya akraba ziyaretine gideceğini söyledi. Erkeklerin yüzde 3,7’si yurt içi, yüzde 0,6’sı ise yurt dışı tatili planlıyor.

Yaş Grupları

35-54 Yaş Grubu: Bu yaş grubundaki katılımcıların yüzde 6,9’u tatil yapmayı planlıyor. Yurt dışı tatil tercihinde de bu grup yüzde 4,3 ile önde.

18-34 Yaş Grubu: Yüzde 3,3’ü tatil planı yaparken, yurt içi tatili tercih edenlerin oranı yüzde 2,9.

55 Yaş ve Üzeri: Bu yaş grubunun yüzde 79’u bayramı evde geçirecek, yüzde 19,3’ü ise aile veya akraba ziyareti yapacak.

Tatil Fırsatları

Kurban Bayramı’nın hafta sonu tatili ile birleşmesi, özellikle çalışanlar için tatil fırsatını cazip hale getirdi. Orta yaş grubundaki katılımcılar, bu fırsatı en çok değerlendiren kesim oldu.

Evde Bayram Karşılama: En düşük oran, yüzde 66,6 ile 18-34 yaş grubunda. Bu grup, yüzde 30,1 ile diğer yaş gruplarına göre daha fazla aile veya akraba ziyareti planlıyor.

Sonuç

Areda Survey’in araştırması, Kurban Bayramı’nda Türk halkının büyük çoğunluğunun bayramı evde karşılayacağını, ancak belirli bir kesimin aile ziyaretleri ve tatil planları yaptığını ortaya koyuyor. Özellikle orta yaş grubunun tatil fırsatlarını değerlendirme eğiliminde olduğu gözlemleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir