AfD, ‘SS’ yorumu dikkat çeken siyasetçiyi AP listesinden çıkardı

Almanya’da faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisi, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden bir gün sonra ırkçı ve göç karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelen baş adayı Maximilian Krah’ı AP’ye girecek milletvekili listesinden çıkardı. Alman basınında yer alan haberlere göre AfD, resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 15,9 oyla AP’de 15 koltuk kazandı.

Maximilian Krah’ın geçtiğimiz günlerde bir İtalyan gazetesine verdiği demeçte Nazilerin Waffen SS’lerinin ‘hepsinin suçlu olmadığını’ söylemişti. Krah, SS organizasyonu için “Her üyeleri otomatik olarak suçlu kabul edilemez” demişti.

Sonuçların ardından bir araya gelen 15 AfD milletvekili, seçim sonuçlarını ele aldı. AfD’li vekiller, yaptığı açıklamalarla tepkiler toplayan Krah’ın AP’ye gidecek delegasyonda yer almaması yönünde oy kullandı. 15 milletvekilinden 8’i Krah’ın listeden çıkarılması yönünde oy verdi. 4 milletvekili Krah lehine oy kullandı, 3 milletvekili ise çekimser kaldı.

Böylece AfD, Maximilian Krah’ı AP delegasyonu listesinden çıkardı. Krah, yaptığı açıklamada, kararı “pek dostane bulmadığını” belirterek, genç seçmenler için partisinde çalışmaya devam etmek istediğini söyledi.

AfD, Almanya’da pazar günü yapılan AP seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 15,9 oy almış ve 15 koltuk kazanmıştı. Maximilian Krah, göçmenler, yabancılar ve Müslümanlar hakkında yaptığı tartışmalı açıklamalar ile Rusya ve Çin’le bağlantısı olduğu iddialarıyla gündeme gelmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir